Petanque

Aktuality

Turnaj Čapek

Marek Výborný přebráno z FB profilu 24. července v 11:13 · NEJEN TOKIO, ALE DNES I TURNAJ PRESTIGE V PETANQUE V HROCHOVĚ TŸNCI...
Kde: Zámek Hrochův Týnec

MČR dvojic v petangue

Dnešní MČR dvojic v petangue v zámeckém parku v Hrochovĕ Týnci Jsou zde vidět nejlepší hráči českého žebříčku....
Kde: Zámecký park

Historie petangu

Petang pochází ze starověku, jeho podoba se začala výrazněji utvářet ve starém Římě. Petang v dnešní podobě má svůj skutečný původ ve  Francii, kde patří k životnímu stylu – stejně jako třeba vynikající víno a sýry.

Petang můžete hrát téměř všude. Terén není určen. Soupeři se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu. Nejčastěji se však pétang hraje na pevné písčité ploše. Na našem petangovém hřišti je písek smíchán se zeminou a udusán. Rozměry hřiště jsou 3 x 12 m, což odpovídá normě. Petang proti sobě mohou hrát jednotlivci nebo družstva v počtu jeden až tří hráčů.

Koule pro petang jsou kovové a mají průměr 80 mm. Košonek má průměr 30 mm.

 

Pravidla petangu

Hra začíná hozením košonku, nesmí být vzdálen od žádné překážky méně než 1 m, a od místa hodu vzdálen alespoň 6 m. Košonek hází vítězný tým z předchozí hry, u první hry se házení košonku určuje losem.

Účelem hry je dostat koule co nejblíže košonku.

Koule začíná házet družstvo, které házelo košonek

Za bod se považuje koule, která je po ukončení hry blíže košonku než první koule soupeře. Zápas se hraje do dosažení 13-ti bodů jednou stranou.

Házení petangovou koulí má několik možností. Měli byste ji zásadně držet v dlani celou rukou. Při odhodu pak ruku jakoby rozbalujte tak, aby poslední, co bude určovat směr koule, byly konečky vašich prstů. Doporučujeme házet po zemi jako při kuželkách.


Historie Park

Počasí
Zpravodaj města

Kalendář akcí
Celý výpis akcí
Nejbližší akce
Oficiální web města

Týnecký zpravodaj